İnşaat Nem Alma

İnşaat Nem Alma

İnşaat Nem Alma

Yapımı süren binalarda yağmur, kar, dolu ve benzeri hava şartlarından kaynaklanan sebeplerle ya da binanın çimentosu karıldıktan ve beton atıldıktan sonra inşaatın diğer aşamalarına geçilir.

İnşaat alanındaki nemin normal seviyeye inmesi gerekiyor.

İnşaat nem alma gerçekleştirilmediği ve nem normal seviyeye inmediği sürece, ortamdaki aşırı nem varken inşaat yapımına devam etmek inşaat tamamlandığında ve sahibine teslim edildiğinde küf, rutubet ve benzeri sorunlar başta olmak üzere sorunların yaşanmasına neden olur.

Günümüzde yapılan lüks inşaatlar için verilen milyarlarca liralar inşaat yapımı esnasında yaşanan nemlenme sorunu giderilmediği takdirde konforlu yaşam alanlarından sorunlu yaşam alanlarına dönebiliyor.

İnşaatların yapım aşamalarında bazen çalışan işçilerin ama genelde iklim koşullarının yol açtığı nemlenme havadaki su buharına deniyor ve yüzde 50’den fazlası standartların üstünde bulunarak çeşitli sorunlar yaratıyor.

Betonun içine işleyen nem yapının içinde bulunan kimyasallara kalıcı zararlar verebiliyor.

Ayrıca nemli inşaatın yer kaplamaları, boyaları, sıvaları ve diğer işleri nem kurumadan yapıldığı zaman binalarda geri dönüşü olmayan ya da bina kullanılmaya başlandığı zaman maliyeti yüksek olan sorunlar yaşanabiliyor.

Sorunların yaşanmaması için inşaat nem alma cihazı kullanılarak inşaatın neminin normal değerlere indirilmesi gerekiyor.

Doğal hava koşulları ile nemin normal seviyeye düşmesini beklemek inşaatın gecikmesine inşaatın gecikmesi de inşaat firmasının hem prestij kaybetmesine hem de mali açıdan zarar etmesine sebep oluyor.

Çünkü iklim koşullarında nem alma işlemi bazı bölgelerde gerçekleşmezken bazı bölgelerde ise iklim koşullarına göre aylar alabiliyor.

Bu tür sorunların yaşanmaması için inşaat süresince yapının düzenli olarak nem ölçümlerinin yapılarak nemin yüksek olduğu zamanlarda inşaat nem alma ve nem kurutma gibi yöntemlerin nem alıcı cihazlar kullanılarak uygulanması gerekiyor.

İnşaat tamamlandığı zaman bina sahibine teslim edilirken de nem ölçümünün yapılarak nem yüzde 50’den yüksekse yüzde 50 seviyelerine getirilmesi binanın ısı maliyetinin düşmesi için önem taşıyor.

İnşaatı süren binalarda kolonlar yeterince sulanmadığı takdirde çatlamalar meydana gelebilir. Bu durum hem binanın estetiğine hem de sağlamlığına zarar verebiliyor.

Bu yüzden betonun suya tam olarak doyması gerekiyor. Beton suya tam olarak doyduktan sonra betonun içindeki suyun dışarı atılması yani kuruması inşaat sürecindeki bazı işlemlerin yapılması için önem arz ediyor.

Doğal hava koşulları bunun için birçok yerde yeterli olmayacağı için inşaat nem alıcı kullanılıyor.

Sizin de inşaat işiniz varsa ve inşaat nem alma için nem alıcı cihazlara ihtiyacınız bulunuyorsa satın almak ya da kiralamak için bizi arayabilirsiniz.

#inşaatnemalma #inşaatnemalmakurutma #inşaatnemialma